Inför Copa Liga Profesional 2022: Del 5

Den kommande säsongen i Argentina är bara några dagar bort och därför kommer vi, på enkoppmate, att gå igenom samtliga lag i Primera Division. I sex stycken artiklar kommer ni att kunna läsa om våra tankar kring den kommande säsongen i Copa Liga Profesional.

Rosario Central.
Grundad: 24 december 1889.
Fjolårsplacering: 16.
Hemmaplan: Estadio Gigante de Arroyito (Rosario).
Antalet säsonger i Primera Division: 78.
Antal ligaguld: 4 (senast 1987).
Tränare: Kily González.
Lagkapten: Marco Ruben.

3 snabba frågor.
Trotjänarna Marco Ruben och Emiliano Vecchio har båda kritat på ett nytt kontrakt. Hur viktigt var det?
Enormt viktigt. Båda tillhörde Centrals bästa spelare ifjol och Ruben kom delad tvåa i skytteligan. Vecchio är även han målfarlig och stod för fem mål samt fem assist under höstsäsongen.

Kily González brukar jaga upp sig något enormt ute på tränarbänken. Klarar hans blodtryck verkligen en säsong till?
Det återstår att se. Nej skämt och sido, Kily González har tränat upp sin stresstålighet och jag är övertygad om att hans kropp är van vid det här laget.

Det känns som en evighet sedan Central slogs om topplaceringarna. Vad krävs egentligen för att dom ska nå dit igen?
Väldigt många saker. Först och främst måste man bygga upp sin ekonomi igen. Därefter fortsätta att lyfta fram sina egna talanger underifrån.

Såhär spelar Rosario Central:

Nyförvärv: Walter Montoya (Cruz Azul), Gaspar Servio (Guarani), Cristian Baez (Libertad), Claudio Yacob (bosman, Huracán).

Förluster: Gastón Ávila (åter till Boca Juniors), Nicolás Ferreyra (Barracas Central), Leandro Desábato (Sendai), Diego Becker (Instituto), R. González, Diego Zabala.

Newell’s Old Boys.
Grundad: 3 november 1903.
Fjolårsplacering: 19.
Hemmaplan: Estadio Marcelo Bielsa (Rosario).
Antalet säsonger i Primera Division:
Antal ligaguld: 5 (senast 2013).
Tränare: Javier Sanguinetti.
Lagkapten: Pablo Pérez.

3 snabba frågor.
Javier Sanguinetti är ny tränare för Newell’s Old Boys. Vad är dina känslor kring honom? Rätt man på rätt plats?
Det känns som en väldigt bra rekrytering av Newell’s Old Boys. Sanguinetti gjorde det bra med Banfield och kan säkerligen få fart på Rosarioklubben också. Känslan är att Newell’s ser mer spännande ut än man gjort på flera säsonger.

Två veteraner lade skorna på hyllan efter höstens säsong – Maxi Rodríguez och Nacho Scocco. Vad betyder det för Newell’s Old Boys som lag?
Att man tappar två ledarfigurer. Rent sportsligt är det dock tveksamt ifall Newell’s tappar särskilt mycket. Det syntes på båda två, under den sista säsongen, att dom inte hade särskilt mycket mer att ge.

Juan García har värvats in ifrån Unión. Är han lösningen på Newell’s anfallsproblematik?
Det skulle han absolut kunna vara. García gjorde flest mål för Unión, under höstsäsongen, med sina sju fullträffar. Han är en underskattad anfallare som besitter en väldigt vass avslutningsfot.

Såhär spelar Newell’s Old Boys:

Nyförvärv: Leonel Vangioni (Libertad), Willer Ditta (Junior), Iván Arboleda (Rayo Vallecano), Juan García (Unión), Amando Méndez (Club Nacional).

Förluster: Maxi Rodríguez (slutar), Nacho Scocco (slutar), Fernando Belluschi (Estudiantes Rio Cuarto), Jonathan Cristaldo, José Canale (Libertad), Pablo Sabbag (La Equidad), W. Barlasina, M. Maccari, Milton Leyendeker (Agropecuario), Franco Escobar (Los Angeles FC), Gabriel Compagnucci (Belgrano), Manuel Capasso (Atlético Tucumán), Mariano Bíttolo (Argentinos Juniors), Alan Aguerre (Talleres).

Unión.
Grundad: 15 april 1907.
Fjolårsplacering: 12.
Hemmaplan: Estadio 15 de Abril (Santa Fe).
Antalet säsonger i Primera Division: 37.
Antal ligaguld: 0.
Tränare: Gustavo Munúa.
Lagkapten: Claudio Corvalán.

3 snabba frågor.
Det var ungdomarna som briljerade mest i Unión under höstsäsongen. Kommer det att bli mer av den varan även under den kommande säsongen?
Det tror jag absolut. Dom stora nyförvärven har lyst med sin frånvaro och det finns enormt mycket potential att gräva ur klubbens ungdomsakademi.

20-årige Gastón González har imponerat stort på planen. Han är fostrad i Unión och dessutom supporter till laget. Hur bra kan han bli?
Väldigt bra. Jag tycker redan han har visat att han har en väldigt stor potential till att gå långt. González är snabb, teknisk och målfarlig. Hade han spelat i en av storklubbarna hade vi pratat om honom som en potentiell utlandsförsäljning.

Lagets bäste målgörare i höstas, Juan García, har lämnat för Newell’s. Hur påverkar detta Unión?
Behöver nog inte betyda jättemycket med tanke på att Juan García inte var helt ordinarie under fjolårssäsongen i Unión. Med det sagt är García en väldigt duktig avslutare och det förvånade mig faktiskt att han satt så pass ofta på bänken ifjol som han gjorde.

Såhär spelar Unión:

Nyförvärv: Santiago Mele (Plaza Colonia), Leonardo Ramos (Bolívar), Sebastián Jaurena (Alvarado), Jonatan Alvez (Atlético Nacional), Diego Polenta (Atlético Nacional), Marcos Peano (Defensores de Belgrano, åter efter utlåning), Matías Gallego (Chacarita Juniors, åter efter utlåning).

Förluster: Nicolás Blandi, Nicolás Cordero, Ignacio Arce (Unión La Calera), Insaurralde, Mauro Pittón, Borgnino, Fernando Márquez, Juan García (Newell’s Old Boys).

Colón.
Grundad: 5 maj 1905.
Fjolårsplacering: 7.
Hemmaplan: Estadio Brigadier General Estanislao López (Santa Fe).
Antalet säsonger i Primera Division: 43.
Antal ligaguld: 1 (2021).
Tränare: Julio Falcioni.
Lagkapten: Christian Bernardi.

3 snabba frågor.
Julio Falcioni tog över Colón medan Eduardo Domínguez tog över Independiente. Känns som att Falcioni drog vinstlotten, eller?
Defintivt. Ärligt talat begriper jag inte riktigt varför Eduardo Domínguez ville byta kommande spel i Copa Libertadores mot ett sjunkande skepp som Independiente. Det var bara för Falcioni att tacka och ta emot.

Har Colón truppen för att kunna kombinera spel i både ligan – och Copa Libertadores?
Det är såklart alltid en stor utmaning för dom lite mindre klubbarna, men jag tycker ändå att Colón värvat smart – och kvalitativt under uppehållet.

Pulga Rodríguez är tillbaka där han vann ligan i början av förra året. Är det samma Pulga, som lämnade Colón för Gimnasia, som nu kommer tillbaka?
Inte riktigt, men inte långtifrån heller. Givetvis har inte Pugla blivit markant sämre på bara 1 år, men han hade en segdragen skada i Gimnasia och glänste inte lika mycket i La Plata som han gjorde i Santa Fe. Det kan såklart ha berott på många saker, men med det sagt tror jag definitivt att Pulga kommer att bli en tillgång för Colón framöver. Det är han, trots allt, nästan alltid var han än befinner sig.

Såhär spelar Colón:

Nyförvärv: Pulga Rodríguez (Gimnasia), Juan Sánchez Miño, Brian Fernández (åter ifrån Ferro), Joaquin Novillo (Belgrano), Jonathan Sandoval (Argentinos Juniors), Cristian Vega (Central Córdoba), Andrew Teuten (Montevideo City).

Förluster: Yeiler Goez (Atlético Nacional), Wilson Morelo (Independiente Santa Fe), Alexis Castro (San Lorenzo/Tigre), Facundo Mura (Estudiantes/Racing Club), Gonzalo Piovi (Racing Club), Tomás Chancalay (Racing Club).

Talleres.
Grundad: 12 oktober 1913.
Fjolårsplacering: 3.
Hemmaplan: Estadio Mario Alberto Kempes (Córdoba).
Antalet säsonger i Primera Division: 35.
Antal ligaguld: 0.
Tränare: Ángel Guillermo Hoyos.
Lagkapten: Guido Herrera.

3 snabba frågor.
Alexander Medina valde att lämna som tränare och nu är det istället Guillermo Hoyos som ska leda Córdobaklubben framöver. Känslan kring det bytet?
Att Talleres tappade en av ligans bästa tränare och fick in en ersättare som inte alls känns lika spännande. Jag ska inte slakta Hoyos innan han fått en ärlig chans, men hans meriter kittlar inte direkt. Medina hade verkligen lotsat Talleres in på rätt väg och det kändes som att man var på väg mot något stort. Nu får man börja om istället, och jag känner mig skeptisk.

Talleres har gjort en rad nyförvärv inför den kommande säsongen, men inget som sticker ut, förutom Federico Girotti. Varför snålar presidenten Andrés Fassi?
För att det är – och har hela tiden varit hans filosofi. Köpa ungt och talangfullt för att sedan sälja dyrt och bygga upp klubbens ekonomi på sikt. Dock känns det som att man borde satsa lite mer på att spetsa till truppen inför Copa Libertadores. Annars lär det bli ett snabbt uttåg ur denna anrika turnering som supportrarna har längtat väldigt länge efter.

Talleres ska försöka kombinera spel i ligan med Copa Libertadores. Har man truppen för detta?
Nej det skulle jag inte påstå att man har. Som nämnts ovan behöver man spetsa till truppen ordentligt och man har dessutom tappat tunga pjäser, under uppehållet, i form av bl.a. Nahuel Tenaglia och Carlos Auzqui.

Såhär spelar Talleres:

Nyförvärv: Leandro Espejo (Sportivo Peñarlos). Matías Esquivel (Lanús), Francisco Álvarez (San Martín de S.J), Kevin Pereira (Deportivo Capiata), Rodrigo Garro (Instituto), Matías Catalán (Pachuca), R. González Hernández, Junior Arias (åter efter utlåning till Patronato), Alan Aguerre (Newell’s Old Boys), Federico Girotti (River Plate).

Förluster: Mateo Retegui (åter till Boca Juniors), Julián Velazquez (Club Tijuana), Carlos Auzqui (åter till River Plate), Ian Escobar, Nahuel Tenaglia (Deportivo Alavés), Guilherme Parede (Juventude), Agustín Maciel, Fernando Bersano, Matías Sosa (lån, Temperley), M. Córdoba, D. García.

**

Vill du läsa övriga delar, i denna artikelserie, finns dom här nedan:

Del 1. Del 2. Del 3. Del 4.