Här är matchtiderna till de första tre omgångarna av årets Liga Profesional

Fredagen den 27 januari inleds den nya säsongen i Argentinas högsta division, Liga Profesional, och under torsdagens tillkännagavs matchtiderna för de första tre omgångarna.

Om lite drygt tre veckor drar den argentinska ligan i gång igen och under torsdagen släpptes de exakta avsparkstiderna, i de tre inledande omgångarna, av Liga Profesional. Under det första halvåret kommer en rak serie att spelas (precis som i höstas) och sedan under den andra halvan kommer Copa Liga Profesional att spelas (det som ifjol spelades på våren).

De tre inledande omgångarna kommer att spelas enligt följande (avsparkstider i svensk tid)

Omgång 1:

Fredagen den 27 januari.
23:15. Rosario Central – Argentinos Juniors.
01:30. Defensa y Justicia – Huracán.
01:30. Vélez Sarsfield – Gimnasia.

Lördagen den 28 januari.
21:00. San Lorenzo – Arsenal.
23:15. Estudiantes – Tigre.
23:15. Talleres – Independiente.
01:30. Central Córdoba – River Plate.

Söndagen den 29 januari.
21:00. Platense – Newell’s Old Boys.
23:15. Racing – Belgrano.
23:15. Colón – Lanús.
23:15. Instituto – Sarmiento.
01:30. Boca Juniors – Atlético Tucumán.

Måndagen den 30 januari.
21:00. Barracas Central – Godoy Cruz.
00:00. Banfield – Unión.

Omgång 2:

Fredagen den 3 februari.
00:00. Newell’s Old Boys – Vélez Sarsfield.
00:00. Tigre – Rosario Central.

Lördagen den 4 februari.
21:00. Arsenal – Estudiantes.
21:00. Sarmiento – Barracas Central.
23:15. Belgrano – River Plate.
01:30. Lanús – San Lorenzo.
01:30. Argentinos Juniors – Racing.

Söndagen den 5 februari.
21:00. Independiente – Platense.
23:15. Boca Juniors – Central Córdoba.
01:30. Atlético Tucumán – Talleres.
01:30. Unión – Instituto.
01:30. Godoy Cruz – Colón.

Måndagen den 6 feburari.
00:00. Gimnasia – Defensa y Justicia.
00:00. Huracán – Banfield.

Omgång 3:

Fredagen den 10 februari.
01:30. Colón – Sarmiento.
01:30. Central Córdoba – Belgrano.

Lördagen den 11 februari.
21:00. Defensa y Justicia – Newell’s Old Boys.
21:00. San Lorenzo – Godoy Cruz.
23:15. Talleres – Boca Juniors.
01:30. Platense – Atlético Tucumán.
01:30. Vélez Sarsfield – Independiente.

Söndagen den 12 februari.
21:00. Banfield – Gimnasia.
21:00. Rosario Central – Arsenal.
23:15. River Plate – Argentinos Juniors.
01:30. Instituto – Huracán.
01:30. Racing – Tigre.

Måndagen den 13 februari.
21:00. Barracas Central – Unión.
00:00. Estudiantes – Lanús.