Marco Ruben är nu Rosario Centrals meste målgörare någonsin – passerade Waldino Aguirre

Med sina två mål mot River Plate klev Marco Ruben upp – och förbi Waldino Aguirre som klubbens främste målgörare någonsin sedan professionaliseringen infördes på 30-talet.

Marco Ruben är Rosario Central och Rosario Central är Marco Ruben. Igår skrev den 35-årige anfallaren återigen in sig i historieböckerna när han klev förbi den gamle målskytten, Waldino Aguirre, som klubbens främste målgörare någonsin sedan professionaliseringen infördes på 30-talet.

Igår stod dom nyligen krönta mästarna River Plate för motståndet och Ruben öppnade målskyttet när han klackade dit ledningsmålet efter knappa halvtimmens spel. Onekligen ett speciellt sätt att skriva in sig i historieböckerna på, men Rubén var inte klar där.

I början av den andra halvleken höll han sig framme på ett fint inlägg ifrån Lautaro Blanco och nickade dit 2–0 för Central. Anfallaren hoppade upp på staketet, som skilde supportrarna ifrån planen, och firade vilt. Att Central sedan inte kunde hålla emot River Plates framstormning, utan släppte in två vackra mål ifrån Agustín Palavecino, fråntog inte Marco Ruben och hans insats. En insats – och ett rekord som nu gör honom till klubbens främste målgörare någonsin.

”Jag avslutar min karriär med att uppnå det största som jag upplevt i min fotbollskarriär. Jag är väldigt glad över att ha skrivit in mig i min förenings historieböcker. Trots River Plates dubbla ”golazos” var det en fin eftermiddag. Historisk för klubben – och emotionell för egen del”.

Marco Ruben kom till Rosario Central som 15-åring. Då hade han redan provspelat en gång utan framgång. Som ungdomsspelare fick Ruben tillgång till det han önskade allra mest – registreringskortet för ungdomslaget som gav honom fritt inträde till seniorlagets matcher. I början av 00-talet kostade en biljett 10 pesos och det hade inte Ruben råd med. Nu kunde han plötsligt se sin älskade förenings samtliga hemmamatcher vilket han givetvis njöt av.

Seniordebuten för Ruben kom 2004 mot Quilmes. Då var han 17 år och matchen slutade mållöst. Sitt första mål gjorde han mot Racing Club senare samma år. Sedan dess har det alltså blivit ytterligare 98 stycken vilket gör att Ruben, med sina 99 gjorda mål, är klubbens främste målgöraren någonsin.

”Det här är det mest fantastiska som kunde hända mig i min karriär – och i mitt liv. Ända sedan jag var liten drömde jag om att spela här”.

**

Vem var då Waldino Aguirre?

Han föddes i området Tablada i Rosario den 18 november 1920. Waldino inledde sin karriär i Central Córdoba (de Rosario) innan han kom till Rosario Central i början av 40-talet. Här förvandlades han till en pålitlig målskytt och gjorde, allt som allt, 98 mål för den gulblåa klubben. Under dessa år ledde han bl.a. föreningen till två seriesegrar i andradivisionen – vilket också renderade i viktiga uppflyttningar.

Efter karriären föll Waldino ner i ett kraftigt alkoholmissbruk som renderade i tidvis svår fattigdom. Han blev också gripen för att, enligt polisen, ha varit involverad i en kidnappning av en ung kvinna. Dock skulle det visa sig att Waldino inte varit involverad i själva kidnappningen utan hade endast gett vägbeskrivningen till personen som hade utfört brottet.

När detta väl uppdagades var dock Waldino Aguirre redan död. Han hade blivit ihjälslagen av två poliser inne på anstalten han satt på. Första rapporten ifrån fängelsets läkare var att Waldino dött av en hjärtinfarkt, men en mer genomgående undersökning visade att han dött av leversvikt pga. misshandel han utsatts för. Två poliser dömdes senare till tolv – respektive tretton års fängelse.

Fram tills igår var Waldino Aguirre Rosario Centrals främste målgörare någonsin.