Nedräkning till ligasäsongen: Estudiantes

Imorgon inleds den nya säsongen av Liga Profesional. En rak serie där alla 26 lag möter varandra en gång. Därför fortsätter vi idag nedräkningen till den kommande säsongen. Näst på tur är Estudiantes.

Estudiantes fick onekligen ett uppsving med Ricardo Zielinski som ny huvudtränare under våren. Ledde länge sin grupp, men formen dalade dessvärre en aning under den andra hälften av säsongen.

Har fått behålla stommen av laget, vilket såklart är positivt, även om tappet av Lucas Rodríguez kan bli jobbigt. Det ska bli intressant att se vad Zielinski kan åstadkomma när han nu fått betydligt längre tid på sig att sätta sin spelfilosofi.

Spelare i fokus: David Ayala.

Bara 18 år gammal, men Ayala har redan visat att det finns mycket fotbollen i den kroppen. En spelskicklig, central, mittfältare som säkerligen kommer ta fler kliv i sin utveckling under den kommande säsongen.

Har alla möjligheter till att bli en framtida landslagsspelare. Här sitter Estudiantes på en riktig guldklimp.

David Ayala är en väldigt spännande spelare i Estudiantes.

**

Visste ni detta?

Estudiantes kallas för ”Las Pincharratas” – som betyder Råttstickarna eller Råttslaktarna – och historien bakom detta smeknamn är en underhållande sådan.

En av klubbens största supportrar i början på dess existens hette Felipe Montedónica. Han jobbade dels i en bar, men även på det lokala torget. Här ägnade han sig åt att spetta ihjäl råttorna som omgärdade torget och som terroriserade grönsaksförsäljarna. Sedan dess har Estudiantes alltid förknippats med smeknamnet ”Las Pincharratas” – eller kort och gott ”El Pincha”.

Legendarisk ikon: Manuel Pelegrina.

Är fortfarande klubbens meste målgörare med sina 219 mål i Primera Division. Med detta parkera Pelegrina dessutom på fjärdeplats kring flest gjorde mål, överhuvudtaget, i landets högsta division – endast slagen av Arsenio Erico, Ángel Labruna och Herminio Masantonio.

Pelegrina kom till Estudiantes 1938 och skulle försöka ersätta Enrique Guaita som ingått i laget ”Los Profesores” under 30-talet. Det var en roll han axlade med bravur. Pelegrina är dessutom även den meste målgöraren i derbyt mot Gimnasia – 12 mål lyckades han göra mot ärkerivalen genom åren.

Hann dessvärre bara med att göra fyra landskamper för det argentinska landslaget i början av 40-talet. Mycket pga. Argentina hade många duktiga spelare på Pelegrinas position under denna epok – däribland Félix Loustau och Enrique García.

Manuel Pelgrina är en av dom största spelarna som dragit på sig Estudiantes tröja genom åren.

**

Estudiantes.
Grundad: 4 augusti 1905.
Hemmaplan: Estadio Jorge Luis Hirschi, La Plata.
Tränare: Ricardo Zielinski.
Placering föregående säsong: 2 (Grupp A, ut i kvartsfinalen mot Independiente).
Antal ligaguld: 6 (senast 2010).

Nyförvärv: Ricardo Ramírez (San Telmo), Nahuel Estévez (Spezia), Fernando Zuqui (åter efter utlåning till Yeni Malatyaspor), Gonzalo del Prette (Montevideo City), Matías Aguirregaray (Maldonado).

Förluster: Darío Sarmiento (Manchester City), Lucas Rodríguez (Tijuana), Martín Cauteruccio (Aldosivi), Enzo Kalinski (Argentinos Juniors), Iván Gómez (Platense, lån).

**

1.
2.
3.
4. 
5. Argentinos Juniors.
6. 
7.
8. Gimnasia.
9. Talleres.
10.
11. Estudiantes.
12. Defensa y Justicia.
13. Rosario Central.
14. Banfield.
15. Colón.
16. Unión.
17. Tucumán.
18. Huracán.
19. Godoy Cruz.
20. Newell’s Old Boys.
21. Central Córdoba.
22. Arsenal.
23. Aldosivi.
24. Platense.
25. Sarmiento.
26. Patronato.