Colón historiska – mästare i Argentina för första gången någonsin

Colón är mästare i Argentina för första gången någonsin i klubbens 116-åriga historia.

En blick. En kram. Ett leende. Eduardo Domínguez och Pulga Rodríguez omfamnade varandra ute på bänken precis innan slutsignalen ljöd. Dom två enskilt största anledningarna till att Colón fick lyfta föreningens första ligapokal någonsin är dessa båda männen.

Eduardo Domínguez har byggt ett lag som, inte bara kan mäta sig med landets största klubbar, utan dessutom vara en nivå bättre. Gårdagens final var en styrkedemostration ifrån Colóns sida där Racing Club hade väldigt lite att sätta emot.

Luis Pulga Rodríguez har varit lagets starkast lysande stjärna under hela säsongen. Vid 36-års ålder har han tillhört seriens tveklöst bästa spelare. Med åtta mål och tre assist är det ingen annan som gjort fler poäng under årets ligasäsongen än lagkaptenen Pulga. Otroligt imponerande.

**

Matchen som sådan kom att handla nästan uteslutande om Colón. 1-0 föll genom Rodrigo Aliendro efter att högerbacken Facundo Mura hittat in med ett lågt inspel ifrån höger. Jublet steg mot skyarna och det kändes redan då som att Colón var mästare. 2-0-målet var en delikatess utan dess like. Ett vackert väggspel mellan Leguizámon och Bernardi slutade med att den sistnämnda elegant lyfte in bollen över en utrusande Gómez i målet.

Målskytten skadade sig vid måltillfället och var tvungen att utgå sju minuter senare, men jag tror nog att han gärna tog den skadan till förmån för målet. 2-0 innebar nämligen att Racing sköts i sank. Överlag hade Pizzis manskap otroligt svårt att skapa några farliga målchanser under hela matchen och Colón försvarade sig på ett exemplarisk sätt.

Aliendro firar sitt 1-0-mål.

I slutskedet tråcklade sig Alexis Castro igenom Racings försvar och med en elegant placering skickade han dit 3-0 för Colón. Vid sidlinjen dansade Pulga, som fått utgå vid ställningen 1-0 pga. en skada, med resten av sina lagkamrater. När slutsignalen ljöd släppte Domínguez en tår. Detta var stort. Colón är mästare i Argentina för allra första gången i deras 116-åriga historia. Det är bara att gratulera Los Sabaleros.