Hernán Crespo lämnar Defensa y Justicia

Huvudtränaren tog under gårdagen avsked till föreningens supportrar via sitt Instagramkonto. 

Hernán Crespo lämnar Defensa y Justicia. Det står klart efter att tränaren själv bekräftat sin avgång via sitt Instagramkonto. För bara några veckor sedan ledde Crespo sitt Defensa y Justicia till seger i Copa Sudamericana – en historisk titel då det var föreningens allra första i en kontinental turnering. 

Även Defensas president, José Lemme, bekräftade under söndagskvällen att huvudtränaren kommer att lämna föreningen.

”Hernán Crespo berättade för mig att han bestämt sig för att lämna. Jag gjorde ingenting för att övertyga honom eftersom jag inte kan betala honom det som São Paulo betalar honom. Men allt är lugnt mellan oss. Laget kommer att ledas av De Muner under den kommande veckan och sen får vi se vem som kommer in som ersättare”. 

Även om Crespo själv inte har bekräftat att det rör sig om en flytt till den brasilianska storklubben São Paulo sägs ändå övergången vara i hamn. Tidigare har även Santos varit med i diskussionerna kring tränarens namnteckning.