Han är San Lorenzos nye lagkapten

Under måndagen bestämde sig San Lorenzos tränare, Mariano Soso, för att utnämna föreningens nye lagkapten till den kommande säsongen.

Det återstår endast fyra dagar tills premiären av den nya säsongen i Argentina och lagen förbereder sig för fullt. Ett av lagen som har lite att fundera över är Mariano Sosos San Lorenzo vars försäsong har blandat och gett .

Under måndagen gjorde storklubben det officiellt kring vem som ska bli föreningens lagkapten under den kommande säsongen. Mariano Sosos val föll på Bruno Pittón som under fjolåret blev lagets bäste målgörare – med sju gjorda mål – trots att han spelar som vänsterback. 

Mer naturliga val, som lagkapten, hade kanske varit mittbacken Fabricio Coloccini eller målvakten Sebastián Torrico. Men eftersom ingen av dessa två ser ut att vara tilltänkta för startelvan, blev valet med Pittón mer logiskt. 

Torrico ser nämligen, av allt att döma, ut att tappa sin målvaktsplats till Fernando Monetti medan Coloccini inte riktigt har kommit upp i nivå igen efter att ha drabbats av Coronaviruset. 

På lördag möter San Lorenzo Argentinos Juniors på bortaplan och Soso har fått stuva om en aning i sitt lag. Franco Di Santo skadade sig under den föregående veckan och lär inte finnas med på lördag då hans rehabilitering väntas ta upp emot 2 veckor. Istället kommer förmodligen Ángel Romero att ta hand om den centrala anfallspositionen. 

Förmodad startelva för San Lorenzo på lördag: Monetti: Salazar, Gattoni, Donatti, Pittón: Menossi, Rodríguez, Óscar Romero, Matías Palacios, Juan Ramírez: Ángel Romero.