Racing Clubs Copa-trupp presenterad

Precis som övriga argentinska klubbar har nu även Racing Club presenterat sin trupp till höstens Copa Libertadores och i denna inkluderas flertalet nyförvärv samt ungdomsspelare. 

Till skillnad ifrån truppen i våras gör Racing Club ett antal förändringar i sin slutgiltiga trupp till höstens Copa Libertadores. Tre spelare som inte längre tillhör institutionen – Javier García, David Barbona och Nicolás Oroz – har lämnat plats för några nyförvärv. Även Pulpo González finns inte med i truppen eftersom man ifrån klubbens sida har meddelat spelaren att han inte längre ingår i föreningens framtidsplaner.

Nyförvärven som har lagts till är målvakten Matías Ibáñez och mittfältaren Lorenzo Melgarejo. Utöver detta har man också adderat in Fabricio Domínguez i truppen som under fjolårssäsongen var utlånad till Tigre. 

Vad man också kan notera ifrån Beccaceces trupp är att den peruanska stortalangen Yuriel Celi inte är inkluderad. Kanske inte särskilt konstigt då han ännu inte är officiellt presenterad, även om han kommer att bli det, och får i sådana fall vänta till en eventuell åttondelsfinal innan han kan läggas till i trupplistan. 

Racing tog också tillfället i akt att addera en rad ungdomsspelare nu när tillfälle gavs att ha en större trupp än tidigare. Här tillkommer målvakten Daniel Juárez, försvararen Elías Machuca, mittfältarna Angel Gómez, Matías Núñez, Sergio Sánchez, Luca Andrada, Agustín Rojas, Mauro Luque och Alan Ortiz. Slutligen kom även anfallarna Santiago Godoy och Evelio Cardozo med. 

Här Racings kompletta Copa-trupp: