Argentinos värvar och förlänger

Under gårdagen bekräftade Argentinos Juniors att man dels värvar Daniel Saggiomo och dels förlänger kontraktet med Santiago Silva.

I det sistnämnda fallet väljer man att förlänga kontraktet med anfallaren, som spelade i nästan samtliga av lagets matcher under den föregående säsongen.

Den 39-årige Silva förlänger kontraktet till den siste december i år och trots att spelarens löneanspråk varit en bit ifrån klubbens, har man nu lyckats komma överens. Avtalet kommer att falla under föreningens nya policy där kontrakten är prestationsbaserade och där ett antal bonusar kan uppfyllas.

Daniel Saggiomo skriver på ett kontrakt till 2023.

Samtidigt som denna förlängning blev officiell under gårdagen bekräftade dessutom föreningen att man värvar mittfältaren Daniel Saggiomo. Den 22-årige venezuelanske spelaren kommer närmast ifrån Lorca Deportiva, men har tidigare även spelat för Caracas FC. Kontraktet skrivs till den siste december 2023.

Med detta verkar Argentinos Juniors och tränare Dabove nöja sig med värvningarna inför den kommande säsongen. Sedan tidigare har man också gjort klart med anfallaren Gabriel Ávalos – närmast ifrån Patronato.