Under torsdagskvällen drog ligasäsongen 2025 i gång i Argentina. Mina första observationer var dock inte särskilt positiva.
Ja jag vet, man ska inte måla fan på väggen direkt, men premiärkvällen i Argentina bjöd inte på de svar som jag hade hoppats på. Visserligen var det förbannat roligt att det hela drog i gång igen och jag kunde inte låta bli att hålla mig vaken till halv 3 i natt bara för att få kolla på argentinsk fotboll.
Men med det sagt blev jag också lite bekymrad av premiären. Varför då undrar kanske ni? Helt enkelt för att den låga nivån, som vi har kunnat skönjas de senaste åren, verkar hålla i sig. För ska man dra några slutsatser – vilket såklart kan vara riskabelt – efter gårdagen är det att de argentinska lagen fortsatt har väldigt svårt att hålla en jämn nivå.
De regerande mästarna Vélez Sarsfield – som vann ligan för bara drygt en månad sedan – blev direkt kölhalade av Tigre på bortaplan och förlorade med klara 3-0. Det var inte heller ett resultat i underkant. Faktum är nämligen att Tigre hade kunnat vinna med det dubbla och det hade inte varit orättvist.
Vélez kom helt fel in i matchen och låg under med 2-0 redan efter åtta minuters spel. Ignacio Russo – som har haft svårt att få det att lossna i både (Rosario) Central och Instituto – smällde dit båda målen och såg ut som en toppklassanfallare i första halvlek. Vélez däremot – ja de såg bakfulla ut. Det gick sannerligen inte att få en sämre premiär för Liniersklubbens nye tränare Sebastián Domínguez än den han fick under gårdagskvällen och snart börjar olyckskorparna att kraxa.
Lite senare på natten tog Newell’s Old Boys emot Independiente Rivadavia på hemmaplan. Känslan har ändå varit positiv runt hemmalaget på sistone, efter ett tungt fjolår, men premiären blev en ny realitycheck för Rosarioklubben. Newell’s såg nämligen krampaktiga ut och någon vidare förbättring jämfört med 2024 gick inte att skönja.
På läktaren satt det senaste nyförvärvet och begrundade sin framtid. Målvakten Keylor Navas – som bland annat har vunnit tre Champions League-titlar med Real Madrid och dessutom representerat PSG – undrade kanske var han hade hamnat?
Det är trots allt inte en helt obefogad fråga. Att Newell’s av alla klubbar lyckades övertyga Navas om att skriva på får ses som ganska uppseendeväckande, med tanke på deras svaga resultat under de senaste åren. Men man ska såklart inte ignorera det faktum att Newell’s är en klubb med historik – något som de inte var sena att poängtera i samband med presentationen av Navas. I ett videoklipp med texten ”detta är en klubb för de stora spelarna” syntes allt ifrån Gabriel Batistuta till Lionel Messi och Diego Maradona bärandes Newell’s rödsvarta tröja.
Målsättningen är såklart att nå tillbaka till gamla – och framgångsrika tider, men då måste det se betydligt mycket bättre ut än vad det gjorde under gårdagen.
Premiärdagen bjöd på ytterligare en skräll när Deportivo Riestra avfärdade Mauricio Pellegrinos Lanús med 2-0 på bortaplan. Jag har haft Lanús som en outsider i titelkampen det här året, men det man visade upp igår var inte mycket bättre än Vélez insats mot Tigre eller för den delen Newell’s kapitulation mot Independiente Rivadavia.
Förhoppningsvis bjuder fortsättningen på premiäromgången på några saker som kan återställa min förhoppning och tro i att den argentinska klubblagsfotbollen är på rätt väg. Personligen ser jag lite extra fram emot San Lorenzo mot Talleres under lördagskvällen, men redan under fredagen ska några storklubbar ge sig in i säsongen.
Racing Club ställs mot Barracas Central på bortaplan (avspark 21:00) och lite senare tar Independiente emot Sarmiento hemma i Avellaneda (avspark 23:15). Både Racing och Independiente ska ta tre poäng i afton. Med detta skulle de kunna återställa min tro på den argentinska fotbollen igen, om än temporärt. Gårdagen gjorde nämligen inte mig direkt hoppfull inför 2025.
***
Veckans…
Citat: ”Det är en dröm. Boca är den största klubben i Sydamerika” – Den argentinska storklubbens senaste nyförvärv, Ander Herrera, bjöd på flera fina citat under fredagens presskonferens där han officiellt presenterades inför media. Herrera har dock redan hunnit debutera för storklubben, vilket han gjorde under onsdagen när han startade i cupmatchen mot Argentino de Monte Maíz som slutade med en klar 5-0-seger.
”Helgens måste”: Äntligen är den argentinska fotbollssäsongen i gång igen. Det har varit ett långt uppehåll, men nu är vi i gång på allva. Ska jag flagga för en specifik match måste jag såklart flagga för San Lorenzo mot Talleres på lördagskvällen klockan 21:00.
Veckans betyg: Ander Herrera gjorde, som sagt, sin första match för Boca Juniors i onsdags när Argentino de Monte Maíz besegrades med 5-0. Spanjoren fick också idel lovord över sig för sin debut. Tillsammans med Exequiel Zeballos gav TyC Sports honom det högsta betyget i matchen (9 av 10). Hörde jag drömdebut?
Rykte: Under fredagen dök ett något udda rykte upp när den colombianske anfallaren Radamel Falcao placerades i Gimnasia. Falcao har varit bosman sedan hans kontrakt gick ut med Millonarios (i Colombia) under slutet av fjolåret. Skulle affären gå i hamn är det andra gången som anfallaren representerar en argentinsk klubb. Under inledningen på sin karriär representerade nämligen Falcao River Plate och slog igenom med dunder och brak innan han såldes till portugisiska Porto.
Udda spelarhistorik: San Lorenzo har gjort klart med den colombianska anfallstalangen Jaime Peralta ifrån Cúcuta Deportivo. Vad som är lite speciellt med honom är att han, trots att han bara hunnit fylla 19 år, redan har en ganska stökig karriär bakom sig. Peralta ska nämligen bland annat ha dykt upp berusad till en träning varpå klubbens Barra ska ha hotat honom till livet. Det återstår att se ifall han får ordning på karriären i San Lorenzo.
Fredagskrönikan: Vet verkligen Keylor Navas vad han har gett sig in på?
