Fredagskrönikan: Grupp A är ett jäkla getingbo

Grupp A är ett jäkla getingbo där de sju första lagen befinner sig inom två poängs avstånd.

Den argentinska ligan brukar vara otroligt jämn och årets säsong är såklart inget undantag. Grupp A är just nu ett ordentligt getingbo där de översta sju lagen befinner sig inom två poängs avstånd.

Förutom detta är känslan att inget lag har imponerat extremt mycket så här långt. Visserligen går det såklart att argumentera att Barracas Central hittills har gjort en otroligt fin säsong sett till deras förutsättningar. Bara det faktum att de på allvar utmanar om en slutspelsplats är imponerande i sig.

Däremot är jag lite besviken på framförallt River Plate. Det låter kanske konstigt att säga det, med tanke på att de leder gruppen, men jag tycker att de har en större potential i sig än vad de hittills har visat upp.

Senast mot Independiente Rivadavia vann de visserligen med 2-0, men där borde siffrorna ha blivit större. Dessförinnan kryssade dessutom Demichelis manskap i fyra raka matcher – däribland Superclásico-mötet med Boca Juniors – och det finns en rad spelare som ännu inte har nått upp till sin fulla potential.

Samtliga fyra lag som ligger överst i gruppen har lika många poäng – 17 stycken – och det handlar alltså om River Plate, Argentinos Juniors, Instituto och Independiente. Personligen är jag mest imponerad av Argentinos och Instituto. De förstnämnda har presterat otroligt fint och spelar stundtals – enligt mig – den finaste fotbollen i serien. Dock är deras försvarsspel ett problem som behöver rättas till. Instituto har, även dem, presterat över sin nivå, men de skulle behöva bli jämnare.

Strax bakom de fyra första lagen skuggar Barracas Central på sexton poäng och Talleres samt Vélez Sarsfield på femton.

Med fem omgångar kvar kan fortfarande väldigt mycket hända och det kommer säkerligen att svänga en del i den här gruppen framöver. Framför allt med tanke att ingen direkt känns helgjuten som gruppvinnare.

Till helgen möts bland annat Independiente och River Plate i ett ordentligt klassikermöte i Avellaneda. Här finns chansen för Carlos Tevez och hans manskap att gå upp i gruppledning och på allvar visa att de har potentialen att utmana om titeln i årets Copa Liga Profesional.

***

Veckans…

Citat: ”Det är som att en tjuv säger till dig att han tänker råna dig och sedan genomför det” – Independientes tränare Carlos Tevez var allt annat än nöjd med domarens insats efter tisdagens bortamöte med Barracas Central.

”Helgens måste”: Det ska bli oerhört intressant att kolla på Independiente mot River Plate under lördagskvällen (23:15). Dessutom spelas ett annat stormöte under helgen – och då i den andra gruppen – mellan Boca Juniors och Racing Club (natten mot måndag 01:30).