Snabba funderingar: Bocas presidentval, landslagsuppehåll och drömmål av Echeverri

Här kommer några snabba funderingar kring det senaste som skett inom den argentinska fotbollen.

… temperaturen stiger inför Boca Juniors presidentval i december. Två starka sidor kommer att ställas mot varandra där den nuvarande ledningen – med Jorge Ameal och Juan Román Riquelme som president samt vicepresident – ställs mot Andrés Ibarra och den f.d. presidenten för såväl Boca som hela Argentina, Mauricio Macri. Under den föregående veckan skickade Riquelme en hård passning mot den konkurrerade sidan genom att säga att; ”supportrarna måste bestämma om vi ska fortsätta att vara en fotbollsklubb – eller bli en politisk organisation.” Nu har nästa drag i kampen utfärdats där Ibarras – och Macris sida har slagit fast att ifall de blir valda i december kommer Martín Palermo – en stor publikfavorit under sin tid som spelare för Boca – att bli tränare. Det återstår att se vilken sida som kommer att leda Boca Juniors under de nästkommande åren. Spännande blir det hursomhelst. 

… imorgon ställs Argentina mot Uruguay i VM-kvalet och matchen ska spelas på den mytomspunna La Bombonera, vilket kommer att bli speciellt för flera av spelarna i laget. Framför allt har målvakten Emiliano Martínez uttryckt sin glädje över att matchen ska spelas där; ”för egen del kommer detta att bli väldigt speciellt då jag aldrig spelat på La Bombonera tidigare.” Annars handlar en del av försnacket kring att Luis Suárez är tillbaka i Uruguays landslag och ska nu få glädjen att ställas mot sina nära vän Lionel Messi. Avspark 01:00 (natten mot fredag). 

… det mesta tyder på att Messi – som varit lite småskadad – kommer att kunna spela fullt ut i morgondagens match mot Uruguay. Förbundskaptenen Lionel Scaloni uttryckte sig så här kring stjärnans medverkan; ”Messi tränar normalt och är kondition för att spela.”

… i U17-VM tog Argentina en livsviktig seger mot Japan under gårdagen. Matchen slutade 3-1 till det argentinska landslaget efter att River Plates guldgosse, Claudio Echeverri, stått för ett praktfullt drömmål. Övriga fullträffar stod Valentino Acuña och Agustín Ruberto för. Därmed återstår nu en helt avgörande match mot Polen efter att Argentina föll i premiären mot Senegal.

… Racings Roger Martínez har åkt på en sträckning och risken är stor att han inte kommer att kunna spela i kvartsfinalerna – som Racing är klara för – i Copa Liga Profesional. Hursomhelst står det klart att anfallaren missar den avslutande gruppspelsmatchen mot Belgrano. 

… det återstår en dramatisk sista omgång kring vem som ska bli det andra laget att bli degraderade, ifrån Liga Profesional, tillsammans med Arsenal. Just nu innehar Unión den här platsen men även Gimnasia, Colón, Sarmiento och Vélez Sarsfield riskerar att bli degraderade. Allting avgörs i den avslutande omgången som spelas efter landslagsuppehållet. 

… dramatiskt lär det även bli i kvalspelet till Liga Profesional. Just nu står det mellan Almirante Brown, Deportivo Riestra, Estudiantes Rio Cuarto och Deportivo Maipú kring vilka som ska ta klivet upp tillsammans med Independiente Rivadavia. Det första mötet (dubbelmöte råder nämligen) spelas måndag och onsdag i nästa vecka.