Efter måndagens förlust borta mot Banfield är det ordentligt stökigt i Santa Fe-klubben Colón. Nu är nedflyttning en fullt möjlig realitet.
På många sätt och vis var måndagens förlust mot Banfield väldigt talande för hela Colóns säsong. Ett sent avgörande mål där Santa Fe-klubben återigen fick resa tomhänta hemåt.
Med endast två omgångar kvar att spela ligger Colón därför ensamma på nedflyttningsplatsen och även om det bara är en poäng upp till ärkerivalen Unión har de inte sitt eget öde i sina egna händer.
Som ett led i motgångarna har givetvis supportrarnas oro ökat. Vissa visar detta mer tydligt än andra. Utanför presidenten Vignattis bostad hängdes häromdagen upp banderoller med budskapet; ”vinn, annars vet ni vad som händer” och ”klubben tillhör sina medlemmar, detta är inte ditt företag.”
Colón har succesivt gått ner sig de senaste säsongerna och har inte alls lyckats att kapitalisera på dessa framgångar som man hade för några år sedan. 2019 var de i final i Copa Sudamericana och två år senare vann de faktiskt Copa Liga Profesional. Felrekryteringar och en stor omsättning på tränare – och spelare har varit en del i detta. Därutöver är inte ekonomin någon höjdare.
Nu återstår två finaler där Colón måste gå för seger i båda. På söndag stundar ett möte med Talleres och därefter avslutar de borta mot Vélez Sarsfield.
***
Ställningen i årstabellen runt nedflyttningsstrecket;
Tigre. 46p.
Vélez Sarsfield. 45p.
Sarmiento. 45p.
Huracán. 45p.
Gimnasia. 45p.
Unión. 43p.
—————————
Colón. 42p.
