Här kommer några snabba funderingar kring det senaste som skett inom den argentinska fotbollen.
… Argentina besegrade Bolivia med 3-0 i La Paz och tongångarna var genomgående positiva. Scalonis manskap genomförde en klockren insats i en annars klurig bortamatch. Målskyttar blev Enzo Fernández, Nicolás Tagliafico och Nicolás González. Journalisten Pablo Carroza gick så pass långt efteråt, i sina hyllningar, att han kallade denna upplaga av landslaget för ”det bästa han någonsin hade sett.”
… sammantaget var det ett väldigt bra landslagsuppehåll för Argentinas vidkommande. Två segrar och lika många hållna nollor får anses vara mer än godkänt. Dessutom fick man se kvalitén på flera nyckelspelare som har haft det lite tuffare vid tidigare tillfällen. Det var t.ex. roligt att se Tagliafico göra mål under gårdagen, liksom Nicolás González.
… Leandro Paredes var en av spelarna som var mer än nöjd med sitt lags insats; ”Det var ett test att spela utan vår kapten (Messi). Vi gjorde det verkligen riktigt bra och känner oss nöjda över detta. Vi har en enorm vinnarmentalitet i laget och vill fortsätta att åstadkomma stora saker framöver.”
… San Lorenzos anfallsstjärna, Adam Bareiro, gav ifrån sig ett löfte inför den andra halvan av året; ”Skulle vi vinna ligan kommer jag att tatuera in något San Lorenzo-relaterat på min kropp. Ifall vi vinner både ligan och cupen kommer jag att tatuera in de båda pokalerna.” Det återstår att se ifall Bareiro får anledning att verkställa sina löften.
… på tal om San Lorenzo tyder det mesta på att Ignacio Maestro Puch kommer att värvas in ifrån Atlético Tucumán. Den spännande anfallstalangen representerade Argentina vid U20-VM tidigare i år och nu återstår enbart detaljer för att han ska anlända till San Lorenzo.
… ikväll inleds den fjärde omgången av Copa Liga Profesional med två möten. Gimnasia – som är nollade så här långt – tar emot Vélez Sarsfield hemma i La Plata (23:00). Senare på kvällen tar även Sarmiento emot Central Córdóba i Junín (01:00).
