1997. När Gallardo vann ligan och gifte sig under samma dag

1997. Under en decemberdag 1997 var en 21-årig Marcelo Gallardo med om två upplevelser, under samma dag, vilka han sent skulle komma att glömma.

”¡Campeones, carajo!”

Marcelo Gallardo skriker ut sin glädje mitt på planen efter att River Plate spelat 1–1 mot Argentinos Juniors och därigenom säkrat ligatiteln – endast en poäng före ärkerivalen Boca Juniors. Under hela veckan, som lett fram till den avslutande matchen, har Gallardo flera gånger fått samma fråga av såväl lagkamrater – som sin tränare; ”Ska du verkligen gifta dig på samma dag som ligan avgörs? Är du helt galen?”. Den unge Gallardo skrattade gott och ryckte på axlarna – det var så det fick bli bara.

Inför den avgörande matchen mot Argentinos hade spelarna fått ta emot hyllningar ifrån klubbens supportrar, vilka ställde till med en storslagen kortege ifrån hotellet till arenan. Det är få saker i en fotbollsspelares karriär som slår sådana ögonblick. Ett luxuöst kvitto på att det man gjort varit till glädje för andra.  

Strax innan klockan nio på kvällen var mötet, på Estadio José Amalfitani, färdigspelat. Efter ett snabbt ombyte befann sig Gallardo redo för att åka till nästa fest – den där han skulle gifta sig med sin barndomskärlek, Geraldine Alejandra Larrosa.

Om Gallardo hade trott att hans stundade bröllop skulle gå obemärkt förbi – bland River Plates anhängare – ja då trodde han fel. Flera tusen supportrar väntade utanför kyrkan när brudparet anlände i sin blåa, nercabbade, BMW. Polisen fick stänga av gator eftersom supportrarna blockerade körfälten och längs hela vägen till kyrkan ville glada anhängare lyckönska sin favoritspelare.

Vid 21-års ålder var redan Marcelo Gallardo en stor profil i River Plate. Han hade fått den oangenäma uppgiften att ersätta Ariel Ortega, men antog sig utmaningen och bar tröja nummer tio på ryggen med stolthet – och briljans. Tillsammans med lagkompisen Marcelo Salas ruskade han om den argentinska fotbollen – och styrde River Plate mot klubbens 29:e ligatitel.

Framme vid kyrkan promenerade brudparet in och sedan fram till altaret. Inför en fullsatt vigsel – där såväl vänner, familj och andra nyfikna befann sig – sade Gallardo och Larrosa ja till varandra. Klockan hade då hunnit krypa upp till 23:30 på kvällen när dagens andra glädjestund var ett faktum.

Marcelo Gallardo och hans blivande fru, Alejandra Larrosa, på väg mot kyrkan för att gifta sig.

”Jag kunde aldrig tro att så många positiva händelser skulle ske inom loppet av så pass kort tid. Om någon hade sagt det till mig hade jag inte trott på det. Men okej, sanningen är den att detta var den perfekta avslutningen på ett spektakulärt år”.

På den efterföljande festen återfanns flera celebra namn. Rivers huvudtränare, Ramón Díaz, var såklart närvarande och gav sin guldklimp en värmande kram. Detsamma gällde faktiskt även landets dåvarande president, Carlos Menem, som också var närvarande.

Under en och samma dag hade Marcelo Gallardo lyckats vinna ligan – och dessutom gifta sig. En minnesvärd afton som han sannerligen sent skulle glömma. Eller som tidningen El Gráfico uttryckte sig: ”Ifrån planen till altaret och inte ens med en halvtidspaus däremellan”.